Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jennifer

17. 11. 2008

Jennifer Lynn Lopez (* 24. července 1969 Bronx, New York)

Obrazek

Je americká herečka, zpěvačka, módní návrhářka a tanečnice známá také pod přezdívkou J-Lo.

Herectví

Herectví se Lopezové zalíbilo, a tak začala působit v seriálech South Central nebo Hotel Malibu. Propracovala se až k filmovým rolím, k jejím prvním patří role ve filmu Pád letadla 7 a role ve videoklipu Janet Jackson k písni That's The Way Love Goes z roku 1993. Toto byly vesměs všechno malé role, do většího podvědomí diváků se dostala až rolí ve americkém dramatu Moje rodina, kde si zahrála s Wesleym Snipesem, nebo díky filmu Vlak plný peněz. V roce 1996 dostala roli v komedii s Robinem Williamsem Jack a v thrilleru s Jackem Nicholsonem Krev a víno.

Největšího úspěchu se dočkala v roce 1998, kde za roli ve filmu Selena obdržela nominaci na Zlatý glóbus. Za tento film si mimo jiné vydělala 1 milion dolarů. O pár let později měla možnost hrát nebo dabovat v takových filmech jako jsou Desperado, Gladiátor, Jerry Maguirre nebo Madagaskar.

Hudba

Hudební debut On the 6 vyšel 1. července 1999 a název byl inspirován číslem metra, kterým jezdila každý den z práce a kde údajně napsala všechny své songy. Album dlouho vedlo různé světové žebříčky stejně jako pilotní singl If You Had My Love. Další velice úspěšné singly se jmenovaly Waiting For Tonight nebo Let's Get Loud, za ten obdržela i nominaci na cenu Grammy v kategorii nejlepší taneční singl.

Druhé album, J.Lo, vydala v lednu 2001. Album ihned debutovalo na čísle jedna stejně jako nový singl s názvem Love Don't Cost A Thing, se kterým poprvé dobyla britský singlový žebříček. Na dalších vydaných singlech spolupracovala s řadou známých osobností jako jsou Ja Rule, Caddillac Tah nebo 50 Cent, kteří ji pomohli hlavně s remixovou podobou alba J.Lo nazvanou J to tha L-O!: The Remixes.

Čtvrté album vyšlo v listopadu 2002 a jmenovalo se This Is Me… Then, kde hlavní pozornost vzbudily dva velice úspěšné singly Jenny From The Block, kterou zpívá společně s Jadakissem, a song All I Have, se kterým jí pomohl LL Cool J.

Až po třech letech, v roce 2005 vydala další album s názvem Rebirth, ze kterého vydala jen jeden úspěšný singl a ten se jmenoval Get Right. V roce 2006 dobyl americký singlový žebříček song Control Myself od LL Cool J, na kterém hostuje i Jennifer Lopez.

V roce 2007 vydala dvě alba. Album Como Ama Una Mujer je nazpívané celé ve španělštině a vyšlo začátkem roku, druhé album Brave vyšlo na konci roku a je nazpívané v angličtině. Jennifer vyjela také poprvé na celosvětové turné společně se svým manželem Marcem Anthonym.

Na podzim roku 2007 vydala prozatím poslední studiové album nazvané Brave, které je nazpívané opět v angličtině.

Móda

Jennifer Lopez působí ve svetě módy pod značkou JLo by Jennifer Lopez. Navrhuje módu pro mladé dívky hlavně džíny, trika, kabáty, pásky, peněženky a spodní prádlo. V roce 2003 nafotila Lopez rozsáhlou kampaň pro výrobce kabelek a tašek Louis Vuitton.

Lopez vydala i svůj vlastní parfém. Její parfémový debut se jmenoval Glow by JLo, které ho se prodaly rekordní počty. Proto vydala ještě další parfémy s názvy Still nebo Miami by JLo.

V roce 2006 vydala i svůj první pánský pafrém s názvem Sweetface.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Как добавить клиентов Vkontakte

(Neewaduse, 2. 7. 2022 14:07)

Вот здесь можно скачать бесплатное расширение для Chrome, которым можно безопасно добавить друзей vk.com так, чтобы избежать блокировки аккаунта:
https://vkmanager.ru/

Klondike Cody 2022 – Klondike darmowe monety dodatkowo szmaragdy 2022

(LemuelTax, 2. 7. 2022 4:11)

Klondike Klucze 2022 – Klondike honorowe forsy plus szmaragdy 2022

Zapisy do zabawy Klondike Adventure radują się bezdenną popularnością pośrodku graczy. Klondike Adventures hack stanowi szczególnie ciekawą w dzisiejszych latkach przebiegłością, która wysoce umieszcza zaś nęci. Ażeby aliści piękno w niej dostąpić, trzeba dobrze się napracować. Zatem czasami należałoby zainteresować się Klondike kody Adventures

Na czym ufa dwulicowość? – bezpłatne beryle do klondlike 2022
Należałoby rozczytać Metin2 Klucze 2022 – Metin2 Darmowe smocze dyski 2022
Klondike kody Poruczeniem karciarza egzystuje przebywanie północnych lokali Ameryki w priorytecie koncepcje centrum. Treść leje się w czasach eksploratorów jasna. Sieroca fabuła rozrywki zapewne wypisywać się niezbyt kręta, przecież reklamuje z karciarza sutego uczucia. Żeby gród przyswajało sukcesywne rozmiary, dyplomata niezmiennie musi operować. Klondike kody Do jego poselstw przywiera łapanie substytutów, stawianie czworaków, kończenie zagadek, tudzież czasami nurt niektórych kozaków. Spośród działce tejże wielowarstwowości fluktuacja w dzisiejszych latkach bezwzględna się nadzwyczajnie częsta.

Klondike gratisowe błyszczy 2022
Rozpinające się osada niniejsze plus siedzenie, w jakim gracz musi dbać się o stanowione stworzenia, opracowywać manufaktury, wychowywać o uroczysty dostrój tubylców, natomiast ponadto warzyć żywność. Drażliwa fabuła rozgrywki cieszy, że śmiertelnie się od niej wyizolować. Z etapem a unoszenie pozostałych członów dodatkowo angażowanie figur sterczy się jeszcze grubo uciążliwe, ergo niemało piłkarzy wypatruje rzetelnego porządku na zatem, niczym uprościć sobie eliminację. Klondike cody

Kiedy wygrać darmowe monety a szmaragdy? Klondike
Klondike Adventures przewodnik ględzi zrozumiale – w motywu zwyciężenia nowoczesnych fors oraz beryli chodzi poszukać w internecie osobliwych urządzeń. W szczerym sposobie polityk możliwe pożera dostać poprzez mikropłatności egzystuj również śpiące jednoczenie ich. Rozwiązaniem, które zawraca nieporównanie niedostatecznie momentu stanowi koncept Klondike Adventures klucze, jaki użycza do produkowania otoczce, monet również beryli.

czytaj wiecej https://onimemarketing.pl/

百家樂

(Richardlom, 1. 7. 2022 9:56)


百家樂

ethereum

(ChrisArify, 29. 6. 2022 22:09)


Оnline cryptocurrency exchange service. The best rate, low fees, lack of verification.

юрист Запоріжжя

(JamesSoulk, 29. 6. 2022 21:36)

налоговый адвокат Днепр

Украина и Молдавия стали кандидатами в члены Евросоюза
Военная операция на Украине. Онлайн
8 концертов в день: каким был шоу-бизнес в эпоху «Ласкового мая»
ВЭБ заявил о готовности продать ЦСКА «качественному инвестору»
США введут пошлины на азотные удобрения из России
Боррель исключил транзитную блокаду Калининградской области
Cisco решила уйти из России и Белоруссии
Зеленский заявил об усталости тех, «кто не попадает под обстрелы»
Дуров исключил передачу Google данных пользователей Telegram
https://www.instagram.com/advokat69zp/?r=nametag

Freebie investment guidance

(Johnnox, 29. 6. 2022 14:21)

You are without a doubt tired of working so hard for the small reward you receive. You desire you might have your freedom back and do what you intend to do when you intend to do it.

Yet what can take place if you don't decide to change? You will not have the ability to up your life. Your desires will never become a reality.

The time is now for you to have control of your own monetary future. Own your very own life as well as quit surviving like a victim to economy with our totally free tutorial. Get going right away and also discover how very easy it may be to maintain the way of life that you are entitled to.

Check it out, it's totally no charge >>> https://4dct.short.gy/clever_financial_guide <<<

百家樂

(Richardlom, 28. 6. 2022 19:42)


百家樂

Get free stuff from AliExpress.com

(Richardnox, 26. 6. 2022 9:07)

Make a purchase by clicking the link and get a coupon for the same amount. https://goo.su/lJnIQPC

адвокат по пенсионным делам

(JamesSoulk, 26. 6. 2022 0:44)

адвокат по ДТП Запорожье

Украина и Молдавия стали кандидатами в члены Евросоюза
Военная операция на Украине. Онлайн
8 концертов в день: каким был шоу-бизнес в эпоху «Ласкового мая»
ВЭБ заявил о готовности продать ЦСКА «качественному инвестору»
США введут пошлины на азотные удобрения из России
Боррель исключил транзитную блокаду Калининградской области
Cisco решила уйти из России и Белоруссии
Зеленский заявил об усталости тех, «кто не попадает под обстрелы»
Дуров исключил передачу Google данных пользователей Telegram
https://list.in.ua/%D0%90%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B8/184387/%D0%90%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%D1%8B-%D0%94%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%94%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D1%80

Выкуп автомобилей Metrocab в СПБ

(Andrewcluct, 26. 6. 2022 0:30)

https://vukypavto.ru/ - Выкуп автомобилей отечественных авто марки Hennessey модели Sunbird, 1963 года выпуска, тип кузова хэтчбек 4 дв. с объемом двигателя 4966 коробка передач вариатор в Питере.

We are searching for brand-new employee [WORK OFFER]

(Nathannox, 24. 6. 2022 4:23)

Our service is increasing so we remain in the requirement for even more remote workers.

What you will certainly be doing: As a real-time chat aide you will certainly be paid to reply to live conversation messages on an organization's site or social networks accounts.

This consists of:

- answering consumer inquiries,
- supplying sales web links,
- and also offering discount rates.

Complete training is given so you do not require any type of previous related experience. Agreement length: No set time

Price: $0.50 per minute ($ 30 per hour).

Skills/background needed:.
- Must have an equipment able to accessibility social as well as internet site chat features (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to work separately.
- Capacity to very closely comply with offered steps and instructions.

Reliable web link.

Hrs per : Flexible.

Location: Remote work online (preferred).

For even more details: https://4dct.short.gy/numerous.social_jobs

Таможенное оформление на границе

(fuence, 23. 6. 2022 20:08)

Как именно доставить товары из Китая в Россию? Полагали ли Вы про то, каким образом вы собираетесь нaчaть доставлять товары из Китая? https://ved-line.ru Достаточно много торговцев тоже беспокоились о таковом. С момента когда Китай глобализировался во Всемирную торговую организацию в две тысячи первом году, и стала ключевым глобальным производителем в числе иных стран мира. Прямой ввоз из Китая в конечном счете полезен еще может стать вашим ресурсом к благосостоянью, в том случае, когда вы реализуете целесообразное исследование, перед тем, как основать импорт. Более половины товары, каковые мы сможем найти на рынке, допустим одежда, техника для дома также предметы обихода, оказываются товарами из Китая. Стоит заметить молодым предпринимателям не под силу завозить товары из Китая. Нынешний способ по-видимому будет очень пристальным, расплывчатым еще дорогим. В том случае, когда тяжко или же вы стремитесь разобраться, в какой мере инициировать импорт товаров из Китая, вот последовательное руководство, которое поможет вам выполнить это без накала. Выберите товары, какие вы полагаете привозить. Может быть вы планируете реализовать себя как менеджер, импортирующий товары из Китая, вам надо бы прежде всего определить верные товары, каковые вы стремитесь ввозить. Вам придется рассмотреть насколько можно больше информации о продукции. Удостоверьтесь, что товары, каковые вы стремитесь поставлять из Китая, прибегают баснословным коммерческим спросом в Российской Федерации. В Китае уйма некачественных товаров и дилеров, в силу этого вы должны быть внимательны пpи выборе товаров, которые добиваетесь завозить в регионы России. Если только вы допускаете ошибку, находя низкопробные продукты, вы yже упускаете личные деньги и вpeмя. Высматривайте изделия, какие заключают свойство быть отправлены в крупных кoличeствaх соответственно по доходной цены грузоперевозки за единицу, и проанализируйте, чтo товары не запретны в ЕАЭС.

We are seeking brand-new team participants [ENTERPRISE DEAL]

(Nathannox, 23. 6. 2022 15:32)

Our business is becoming larger so we remain in the need for more remote employees.

What you will be doing: As a live conversation aide you will be paid to respond to live chat messages on a company's web site or social media sites accounts.

This includes:

- answering client concerns,
- supplying sales web links,
- and also offering discounts.

Complete training is supplied so you don't need any type of previous associated experience. Contract size: No fixed period

Price: $0.50 for each min ($ 30 per hr).

Skills/background needed:.
- Must have a device able to gain access to social as well as internet site chat features (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to function separately.
- Capacity to very closely follow provided actions as well as directions.

Trusted internet connection.

Hours per : Flexible.

Area: Remote job online (favored).

For even more information: https://4dct.short.gy/clever.social_jobs

중국배대지

(Phillipacerm, 22. 6. 2022 12:15)


중국배대지

We are looking for new team members

(Eltoncom, 22. 6. 2022 2:30)

Our business is expanding so we are in the need for more remote workers.

What you will be doing: As a live chat assistant you will be paid to reply to live chat messages on a business's website or social media accounts.

This includes:

- answering customer questions,
- providing sales links,
- and offering discounts.

Full training is provided so you don’t need any previous related experience. Contract length: No fixed term

Rate: $0.50 per minute ($30 per hour)

Skills/background needed:
- Must have a device able to access social media and website chat functions (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to work independently.
- Ability to closely follow provided steps and instructions.

Reliable internet connection.

Hours per week: Flexible

Location: Remote work online (preferred)

For more information: bit.ly/remote_jobs_offer

Tgj 6 Vpcq Xq

(EsnVNSV, 21. 6. 2022 20:13)

https://topregabalin200.top

XEVIL 5.0: Nejlepší program pro řešení captcha je nyní k dispozici !!!

(RitaKela908, 21. 6. 2022 2:55)

XEvil 5.0 automaticky řeší většinu druhů captchas,
Včetně takového typu captcha: ReCaptcha v.2, ReCaptcha v.3, Hotmail, Google captcha, Solve Media, BitcoinFaucet, Steam, +12000
+ hCaptcha podporováno v novém XEvil 6.0! Stačí vyhledat XEvil 6.0 na YouTube

Máte zájem? Jen google XEvil 5.0.14
P.S. Zdarma XEvil Demo je k dispozici !!

Taky, do 20. června je k dispozici Obrovská sleva: -30%!

XEvil.Net

Zkontrolujte nové video na YouTube:
"XEvil 6.0 <Beta>1] + XRumer multhithreading hCaptcha test"

중국배대지

(Phillipacerm, 18. 6. 2022 20:39)


중국배대지

Test, just a test

(Richardblase, 18. 6. 2022 16:02)

su mensaje, simplemente el encanto

Bravo, su pensamiento simplemente excelente

https://mixfilesmaker.com/

knockout

(EdwardWab, 18. 6. 2022 15:35)

But not today.
https://stboger9.com/
Examples of Aphorism in Literature
You get up and keep trying.
Another example comes from Spider-Man, where Uncle Ben turns to Peter Parker and says, With great power comes great responsibility.
Honesty is the best policy.
People often use this quote when discussing health, but Franklin was talking about fire safety.
Not so much.
Aphorisms can act as a guideline to help narrow the focus of your work.
Now here’s the big question.
And since they’re universal truths about life, they help persuade your reader to accept your message.
It reminds us to take precautionary measures, so we don’t end up with bad results.
The idea is simple.
This also reminds me of a precept by Sir Edwin Sandys, a politician who helped establish Jamestown, Virginia.
The complete quote was, A Jack of all trades and master of none, but oftentimes better than a master of one.
Skilled writers use aphorisms to evoke big ideas in a relatable way.
Their direct, witty approach is what makes these self-evident truths powerful.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51

následující »